Today is Sunday, 28 November 2021
Lection

Parish Announcement


I Niedziela Adwentu Ogłoszenia parafialne


I Niedziela Adwentu
Dzisiaj (28.11.2021r.)
 • Dzieci chętne do grania w jasełkach zapraszamy na spotkanie w niedzielę po Mszy św.  o godz. 11.30.

Ogłoszenia parafialne na następne dni

01.12.2021, Wednesday
 • W środę o godz. 18.30 - Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Prośby i podziękowania nowennowe składamy przy obrazie Matki Bożej.

02.12.2021, Thursday
 • W tym tygodniu przypada I Czwartek miesiąca dzień modlitwy w intencji kapłanów, kleryków  i o powołania kapłańskie i zakonne

  • Msza św. RORATNIA – godz. 17.15
  • Okazja do Spowiedzi św. – od godz. 17.15
  • Msza św. o Chrystusie Najwyższym Kapłanie – godz. 18.30
  • Po Mszy św.- Godzina Święta -do godz. 20.00 (ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU)
03.12.2021, Friday
 • W tym tygodniu przypada   I Piątek miesiąca

  • odwiedzimy chorych z Komunią św.
  • Spowiedź św. dzieci – od godz. 16.30
  • Msza św. dla dzieci – RORATY – godz. 17.00
  • Spowiedź św. młodzieży i dorosłych – od godz. 18.00
  • Msza św. z nabożeństwem do  NSP Jezusa - godz. 18.30

          

           -  Klasy VII i Kandydatów do Sakramentu Bierzmowania - klasy VIII  i ponadpodstawowe prosimy w piątek na Mszę o godz. 18.30 i katechezę.

           - Sakrament Bierzmowania zostanie udzielony w naszym kościele przez Księdza Biskupa Zdzisława Fortuniaka w czwartek 9 grudnia o godz. 17.00.

04.12.2021, Saturday
 • W tym tygodniu przypada  I Sobota miesiąca

  • Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Maryi – godz. 8.00 - RORATY
  • Nabożeństwo Różańcowe – godz. 18.00
 • W I sobotę miesiąca są z nami Wojownicy Maryi.

              W planie: Różaniec wynagradzający o godz. 7.30,

                                      Msza Św. o godz. 8.00, medytacja i spotkanie.

05.12.2021, Sunday
 • W niedzielę - II Adwentu - po Mszach św. będzie kwesta do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie i na biedne kościoły.

 • W niedzielę, po Mszy św. o godz. 10.15 - spotkanie Żywego Różańca.

17.01.2022, Monday
 • Dzieci zapraszamy do udziału w Filipińskich Półkoloniach Zimowych w dniach 17 - 21 stycznia 2022 roku (jeśli epidemia nie przeszkodzi). Informacje są dostępne w internecie. Zapisy drogą mailową u ks. Grzegorza Zahory C.Or.

   

  FILIPIŃSKIE PÓLKOLONIE ZIMOWE 2022

  17 – 21 stycznia 2022

   

  Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat do uczestnictwa w Filipińskich Półkoloniach Zimowych 2022 w pierwszym tygodniu Ferii Zimowych w terminie od 17 do 21 stycznia 2022 roku. Mamy nadzieję, że epidemia nie przeszkodzi nam w ich organizacji.

  PLAN:

  Poniedziałek – HALA SPORTOWA w Poznańskiej Szarotce przy ul. Głogowskiej

  Wtorek – Multikino 51 przy ul. królowej Jadwigi – film wybierzemy w grudniu

  Środa – KRĘGLE w Centrum Rozrywki Grawitacja (Galeria Posnania)

  Czwartek – JUMP ARENA – Stacja Grawitacja przy al. Solidarności

  Piątek – FESTIWAL NOWOROCZNY połączony w warsztatami wg zainteresowań.

  Zgłoszenia dzieci prosimy kierować do ks. Grzegorza na mail grzegzah@gmail.com.   Przy zgłoszeniu prosimy podać : imię i nazwisko dziecka, rok urodzenia i klasę oraz mail lub telefon do kontaktu. Koszt uczestnictwa wynosi 150 zł. płatne w dniu rozpoczęcia Półkolonii. Wszelkie informację zostaną przekazane rodzicom/opiekunom na maila w okresie międzyświątecznym.  

   

  Wszelkich informacji na temat Półkolonii udziela ks. Grzegorz.

14.05.2022, Saturday

Pozostałe ogłoszenia parafialne
 • ARCYBISKUP METROPOLITA   POZNAŃSKI      

  Poznań, dnia 22 listopada 2021 roku

  N. 6928/2021

  Umiłowani Archidiecezjanie!

   

  Z radością przekazuję Wam informację o komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który otrzymałem dnia 15 listopada 2021 roku. Jego treść brzmi następująco:

  „Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Jana GLAPIAKA, przewodniczącego referatu prawnego kurii metropolitalnej w Poznaniu, biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bisica”.

   

  Nasz Ksiądz Biskup Nominat urodził się 26 grudnia 1959 r. w Lesznie. Ochrzczony został 10 stycznia 1960 r. w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła w Górce Duchownej. Po formacji w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studiach na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu 24 maja 1984 r. przyjął święcenia kapłańskie.

  Był wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu nad Notecią i parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu. W latach 1989-1993 odbył studia doktoranckie z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytecie Navarra w Pamplonie w Hiszpanii, uwieńczone rozprawą doktorską.

  W Archidiecezji Poznańskiej pełnił funkcję wicedyrektora Księgarni św. Wojciecha, Ojca Duchownego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, kanclerza oraz rzecznika prasowego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, referenta Wydziału Prawnego i do spraw Sakramentów Świętych Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, duszpasterza Środków Społecznego Przekazu. Jest kanonikiem gremialnym Metropolitalnej Kapituły Katedralnej w Poznaniu oraz członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Poznańskiej, a także obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Poznaniu.

  Szczególnie bliska jest mu działalność na polu mariologicznym. Od roku 2002 jest referentem do spraw Sanktuariów i Pielgrzymek w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu oraz Archidiecezjalnym Duszpasterzem Wspólnot Żywego Różańca, a od 2012 roku Asystentem Kościelnym kwartalnika „Królowa Różańca Świętego”.

  Od 2002 roku jest Przewodniczącym Wydziału Prawnego i Dyscypliny Sakramentów Kurii Metropolitalnej w Poznaniu oraz od 2015 roku delegatem Arcybiskupa Poznańskiego do spraw ochrony dzieci i młodzieży.

   

  Dzieląc się radością z nominacji biskupiej Księdza Doktora Jana Glapiaka, gorąco proszę wszystkich Archidiecezjan o modlitwę w intencji Księdza Biskupa Nominata. Jednocześnie serdecznie zapraszam na uroczystość przyjęcia sakry biskupiej, która odbędzie się w IV Niedzielę Adwentu, dnia 19 grudnia br. o godz. 15.00 w Katedrze Poznańskiej.

   

                          Z serca wszystkim Wam błogosławię!

   

   

   

                                                                                                † Stanisław Gądecki

                                                                                    Arcybiskup Metropolita Poznański

 • Modlimy się za zmarłych. Różaniec za zmarłych będzie dziś (w niedzielę) o godz. 16.30, w poniedziałek o godz. 18.00, a we wtorek Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 18.00.

 • Dziś rozpoczynamy Adwent – czas przygotowania do Bożego Narodzenia.

  • pod chórem, obok Św. Antoniego można nabyć świece wigilijne CARITAS, poświęcone opłatki wigilijne i kartki świąteczne.
  • Msze św. RORATNIE będziemy odprawiać codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17.15, a w sobotę o godz. 8.00. Zapraszamy!
  • Zachęcamy do Spowiedzi św. adwentowej. Spowiadamy w dni powszednie podczas Mszy św. o godz. 8.00 oraz od godz. 17.15 do 18.30, w niedziele na początku każdej Mszy św.
 • Serdeczne Bóg Zapłać! za ofiary składane do skarbony św. Antoniego na działalność Parafialnego Zespołu CARITAS oraz do skarbony pod chórem na kwiaty i dekoracje świąteczne naszej świątyni.

  • Rodziny, które chciałyby ofiarować choinki do kościoła - prosimy o informację.
 • Prasę katolicką można nabyć na stoliku pod chórem.

 • LIST PASTERSKI

  ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO
  NA ADWENT ROKU PAŃSKIEGO 2021

   

   

   

  Spuśćcie nam na ziemskie niwy
  Zbawcę, z niebios obłoki!

   

  Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie! Umiłowani Archidiecezjanie!

   

  Z pierwszą niedzielą Adwentu wchodzimy w nowy rok liturgiczny. W adwentowym wieńcu została zapalona pierwsza świeca. Przeżywamy w tym okresie duchowo potrójne przyjście naszego Zbawiciela. „Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi
  i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. Gdy nastąpi ostatnie przyjście, wtedy ‘wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże’ i ‘będą patrzeć na Tego, którego przebodli’. Ale pośrednie przyjście - o którym mówimy - jest ukryte i tylko wybrani widzą Pana w sobie, a ich dusze dostępują zbawienia. A więc: pierwsze przyjście jest w ciele
  i słabości, to pośrodku – w duchu i mocy, ostatnie zaś w chwale i majestacie” (św. Bernard, Kazanie 5 adwentowe, 1-3).Patrzymy z nadzieją na nadchodzące dni, podczas których mamy zostać oświeceni i przemienieni przez „światłość wielką” naszego Zbawiciela.

  Czas Adwentu

  Mimo że nadal zmagamy się z pandemią i wielu wiernych nie powróciło jeszcze do uczestnictwa w Eucharystii w kościołach, mimo iż dotyka nas poważny konflikt na granicy z Białorusią, nie możemy zapomnieć o tym, że każdy Adwent otwiera nam drogę do przeżywania po raz kolejny w naszym życiu Tajemnicy Odkupienia. Ta tajemnica rozpoczyna się od zapowiedzi i oczekiwania na przyjście Syna Bożego w ludzkim ciele. Przed nami adwentowe Msze święte roratnie, rekolekcje, spotkanie z Bożym Słowem, adwentowa spowiedź , a także różne dzieła miłosierdzia. Nie „prześpijmy” więc tego Adwentu. Pan jest blisko i chce nas umacniać i przemieniać swoją obecnością.

  Adwentowe otwarcie na przychodzącego Zbawiciela zachęca nas do spojrzenia na nasze problemy, ale także na sprawy Polski i świata, z perspektywy wiary w Boga. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy w niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata odpowiedzieli na mój apel i wsparli materialnie działania Caritas przy naszej wschodniej granicy. Jestem głęboko przekonany, że obronę naszej granicy możemy połączyć z ewangeliczną wrażliwością na cierpienie bliźnich. Jak czytamy w komunikacie z ostatniego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski: „nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji” (19. listopada 2021).

  Droga synodalna

  W tym czasie papież Franciszek zaprasza nas do włączenia się w Synod, którego hasłem są słowa „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Jego celem jest budowanie Kościoła bardziej synodalnego, czyli takiego, w którym wszyscy „idziemy razem”.

  Tym razem Synod ma ogarnąć swoim zasięgiem cały świat, a więc przekroczyć nawet poziom synodów kontynentalnych. Na pierwszym, diecezjalnym etapie Synodu, chcemy rozmawiać ze sobą, wsłuchując się wzajemnie w nasze obawy i nadzieje związane z tym, na ile dzisiaj na tej drodze rzeczywiście jesteśmy razem w kontekście Kościoła lokalnego, czyli w obrębie własnej wspólnoty, duszpasterstwa i parafii. Mamy też zamiar przyjrzeć się naszym relacjom z innymi osobami i środowiskami.

  Pragniemy również rozmawiać o przyszłości, podejmując refleksję nad tym, jak dalej iść tą drogą w poczuciu większego szacunku, wzajemnego słuchania i współpracy. Serdecznie zapraszam i zachęcam wszystkich do włączenia się w prace Synodu, postrzegam go bowiem jako zaproszenie do wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego kierowany dziś do Kościoła, aby go odnowić, umocnić i uczynić bardziej ewangelicznym.

  Program duszpasterski

  Z Adwentem rozpoczynamy kolejny etap pracy duszpasterskiej wokół Eucharystii. Przez dwa lata staraliśmy się umacniać naszą wiarę w tę Tajemnicę, która daje życie. Niestety, właśnie wtedy doświadczyliśmy wszyscy ograniczeń, jakie wprowadzono z powodu pandemii. Nie zawsze mogliśmy fizycznie zgromadzić się przy stole Pana, spożywając Ciało Pańskie, które samo tylko daje życie wieczne.

  Obecnie - w myśl hasła: „Posłani w pokoju Chrystusa” - chcemy stawać się świadkami Zbawiciela, abyśmy mocą tego Pokarmu przemieniali świat. Autentyczne spotkanie z Chrystusem we wspólnocie eucharystycznej budzi bowiem w sercu radość i przynagla nas do dzielenia się doświadczeniem wiary. Sam Jezus Chrystus - obecny w Eucharystii - jest Tym, który nas posyła. Misja jest nie tylko jakimś dodatkiem do naszego życia, ale jest integralną częścią życia chrześcijanina.

  Do zadań stojących przed ludźmi żyjącymi Eucharystią należą: służebny styl życia na wzór Chrystusa sługi, świętowanie niedzieli jako dnia Pańskiego także w wymiarze pozaliturgicznym, życie w osobistej wolności dzieci Bożych oraz zaangażowanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości.

  Nawiedzenie Ikony Jasnogórskiej

  Dobiega końca w naszej Archidiecezji Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiego Obrazu. Pomimo dwóch przerw w tej peregrynacji, dziękujemy Bogu, że mogliśmy wspólnie doświadczyć wielkiego poruszenia serc w parafiach i wspólnotach, które przeżyły duchowe spotkanie z Maryją. Istotnie, Pan Bóg wsławił Obraz Jasnogórski niezwykłą czcią wiernych.

  Niech ta peregrynacja pozostawi trwały ślad w naszych sercach, w ożywionej modlitwie, w życiu sakramentalnym, w miłości bliźniego, zwłaszcza w trosce o potrzebujących wsparcia i pomocy oraz w ożywieniu naszych parafii. Niech trwałym znakiem naszej wdzięczności za nawiedzenie Matki Bożej będzie w każdej parafii ufna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji powołań kapłańskich i za kapłanów. Podobnie jak znakiem wdzięczności za pierwszą peregrynację była budowa kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu, tak podobnym znakiem tej peregrynacji niech stanie się budowa nowego kościoła pod wezwaniem Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w Skórzewie.

  Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, Nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej zakończymy dnia 9 stycznia 2022 roku Mszą św. w katedrze. Natomiast w uroczystość Królowej Polski – dnia 3 maja przyszłego roku – udamy się w archidiecezjalnej pielgrzymce dziękczynnej na Jasną Górę, aby podziękować Bogu przez Maryję za wszystkie łaski otrzymane w czasie Nawiedzenia.

  Z peregrynacją Ikony Jasnogórskiej w naszej Archidiecezji związały się dwie nominacje biskupów pomocniczych: biskupa Szymona - w maju 2019 roku i biskupa Jana - jesienią 2021 roku. Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi za te nominacje i już teraz zapraszamy na święcenia księdza biskupa nominata Jana Glapiaka do katedry - w czwartą Niedzielę Adwentu - dnia 19 grudnia o godz. 15.00. Otoczmy naszego nowego biskupa pomocniczego swoją serdeczną modlitwą.

  Wszystkim Wam, Drodzy Siostry i Bracia życzę, abyśmy dobrze wykorzystali czas adwentowy. Niech towarzyszą nam słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii: „Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. (…) Czuwajcie więc
  i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić,
  i stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21,28-36). Módlmy się o pokój i pojednanie
  w naszej Ojczyźnie. Maryja, Królowa Polski, niech wyprasza siły tym, którzy strzegą naszych granic a jako Pociecha Migrantów niech pomaga skutecznie rozwiązać kryzys humanitarny na naszej granicy.

   

  Z serca Wam wszystkim błogosławię!

   

   

   

                                                                                            † Stanisław Gądecki

                                                                                 Arcybiskup Metropolita Poznański

   

   

  Poznań, dnia 28 listopada 2021 roku.

  KURIA METROPOLITALNA                                        Poznań, dnia 28 listopada 2021roku

  ul. Ostrów Tumski 2                                                              N. 7021/2021

  61-109 Poznań

  tel.  +48 61 851 28 00

  fax: +48 61 851 28 14

  kuria@archpoznan.pl

  www.archpoznan.pl

   

   

   

   

  List Pasterski Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego na Adwent 2021 r.,  należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach należących do Archidiecezji Poznańskiej w niedzielę 28 listopada 2021 roku.

   

   

  Biskup Szymon Stułkowski

  Wikariusz Generalny

   

   

   

   

  ks. prałat dr Ireneusz Dosz

  Kanclerz Kurii

 • W poniedziałek 27 września 2021 roku w naszej Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri w Poznaniu odbyły się wybory. Wybraliśmy:

                     superior Kongregacji - ks. Waldemar Partyka C.Or.

                     vice superior Kongregacji - ks. Lucjan Pańkowski C.Or.

                     proboszcz Parafii - ks. Sławomir Ratajczak C.Or.

                     wikariusz Parafii - ks. Grzegorz Zahora C.Or.
polski  english  deutsch  française Dodaj stronę do ulubionych! 
filipini Gazeta parafialna - 'Rodzina Parafialna'
 

Copyright 2003-2021 © Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri i parafia pw. NMP Matki Kościoła w Poznaniu
stat4u Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Kalendarz
Czytania
Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri - Poznań